Finanse i ekonomia

Czy warto inwestować w złoto lub inne metale lokacyjne?

Inwestowanie w złoto i inne metale lokacyjne to jedna z najstarszych metod budowy kapitału, która dzisiaj wydaje się pozostawać również najpewniejszą. W obliczu inflacji, niepewnej sytuacji na rynkach finansowych złoto, srebro oraz inne metale szlachetne zyskują na znaczeniu jako alternatywa dla tradycyjnych form inwestycji. Wszystko ze względu na ich unikalną „zdolność” do zachowania wartości przez długi czas. 

Kapitał budowany na wartości metali lokacyjnych

Zarówno sztabki złota, jak i sztabki srebra są uważane za metale lokacyjne, czyli taki kruszec, który stanowi formę bezpiecznego kapitału. Główną cechą takich wyrobów inwestycyjnych jest ich stabilna wartość na przestrzeni czasu. Nawet duże krachy giełdowe nie powinny wpływać na to, że złoto czy srebro stanie się nieopłacalną inwestycją, czego nie można powiedzieć już o sile nabywczej waluty, która w takiej sytuacji szybko spada.

Pomimo tego, że to złoto jest traktowane jako podstawowy metal lokacyjny, nie można pomijać srebra – tańszego, ale równie stabilnego. Oczywiście, jeśli chcesz kapitalizować zyski, stawiaj na srebro najwyższej możliwej próby (cztery dziewiątki – Ag.9999). 

Jak rozpocząć inwestowanie w metale lokacyjne?

Decydując się na inwestowanie w złoto czy też sztabki srebra, warto zaznajomić się z kilkoma kwestiami. Na samym początku konieczne jest zdecydowanie się na formę inwestycji: czy Twoim celem będzie zakup faktycznie sztabek, czy może celujesz w konkretne elementy, takie jak wybrane monety inwestycyjne?

Osoby lokujące kapitał w metale szlachetne powinny również brać pod uwagę dywersyfikację inwestycji. Koncentrowanie się na jednym rodzaju metalu może wiązać się z większym ryzykiem w przyszłości, co jednak nie oznacza, że warto kupować wszystko, co tylko wpadnie w oko lub na co stać Cię w danym momencie! Wystarczy, że skupisz się na dwóch metalach lokacyjnych, chociażby na nieśmiertelnym złocie i platynie

Skoro już, przynajmniej wstępnie, wiesz co nieco na temat zagadnienia, jakim jest inwestowanie w metale lokacyjne, pora na ważną wskazówkę odnoszącą się do prawidłowo realizowanych zakupów. Jeżeli jesteś pewien, że chcesz lokować kapitał w taki sposób, rób to z głową – korzystając z pewnych źródeł.

Do takich należy dealer metali lokacyjnych. To certyfikowany podmiot, który gwarantuje bezpieczny obrót metalami szlachetnymi – w takim miejscu możesz bowiem nie tylko kupić, ale też często sprzedać złoto lub inny kruszec czy też pozyskać pożyczkę pod zastaw metalu szlachetnego

Początkującym inwestorom odradzić należy kupowanie metali lokacyjnych na rynku prywatnym. Nie mając dobrego rozeznania w temacie ani odpowiedniej wiedzy popartej doświadczeniem, można w łatwy sposób dać się oszukać i stracić budżet. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych