Niezwykła srebrna moneta z Mongolii od Skarbnicy Narodowej – nasze opinie

Większość z nas pewnie potrafiłaby wskazać Mongolię na mapie, a ci, którzy bardziej uważali w szkole na lekcjach geografii może nawet pamiętają, że jej stolicą jest Ułan Bator. Jednak już pytanie o używaną w Mongolii walutę nie sprawi kłopotu tylko naprawdę nielicznym. Piękny numizmat od Skarbnicy narodowej to wyjątkowa okazja do tego, by dowiedzieć się więcej o tym dalekim i – bądź co bądź – egzotycznym dla nas kraju.

Odległe azjatyckie państwo

Mongolia to państwo w środkowowschodniej Azji, graniczące z Rosją i Chinami. Ma ponad 1,5 miliona km2, co czyni ją dziewiętnastym krajem na świecie pod względem wielkości terytorium. Tę powierzchnię zamieszkuje nieco ponad 3,2 miliona osób (z czego ponad milion – w stolicy!). co daje średnią gęstość zaludnienia na poziomie zaledwie 2 osób na jeden kilometr kwadratowy.

Jeśli chodzi o używaną w Mongolii jednostkę monetarną, to jest nią tugrik (tögrög). Jej nazwa wywodzi się od słowa oznaczającego koło. Z kolei mongolskim odpowiednikiem grosza jest mongo (möngö), etymologicznie związane ze srebrem.

Orzeł w srebrze najwyższej próby

Właśnie z czystego srebra wykonany jest wyjątkowy numizmat wybity w Mongolii, a dystrybuowany w Polsce przez Skarbnicę Narodową. Srebrne monety ważą jedną uncję i mają 38,61 mm średnicy, ich nominał to 500 tugrików, a całkowity nakład – 2500 egzemplarzy.

Jednak tym, co najbardziej je wyróżnia i od razu przyciąga wzrok, jest niezwykły projekt artystyczny. Zarówno rewers, jak i awers monety są poświęcone orłowi. Z jednej strony znalazła się głowa zwierzęcia z ostrym dziobem i czujnym okiem oraz fragment skrzydła. Na odwrocie odwzorowano szpony drapieżnika, trzymające strzałę. Dzięki wysokiemu reliefowi oddano nawet najdrobniejsze detale.

Orły licznie zamieszkują górzyste tereny Mongolii, a autochtoniczne ludy koczownicze do dziś wykorzystują te drapieżne ptaki do polowań, co można zobaczyć np. podczas corocznego Festiwalu Golden Eagle. Nie dziwi więc wcale, że to właśnie to skrzydlate zwierzę znalazło się na mongolskiej monecie kolekcjonerskiej, która naszym zdaniem wspaniale uzupełni każdy numizmatyczny zbiór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.