Proces gospodarczy a postęp w gospodarce

Gospodarka nieustannie się rozwija, postęp dotyczy właściwie wszystkich jej dziedzin. Chyba nigdy jeszcze nie było tak szybkiego postępu, jak w XX i XXI wieku. Ciągle słychać o nowych technologiach i o udoskonaleniu starych. Postęp w gospodarce ma realny wpływ na życie każdego pojedynczego człowieka. Czasem jest to pozytywny wpływ, a czasami, niestety, negatywny.

Komunikowanie się między sobą

Telefony komórkowe pojawiły się nie tak dawno i od razu zrewolucjonizowały cały świat. Dzisiaj w Europie nikt nie wyobraża sobie wyjechać na wycieczkę czy w ogóle wyjść z domu do pracy bez telefonu komórkowego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu szczytem luksusu był telefon stacjonarny. Tymczasem dzisiaj bez trudu można porozumiewać się z każdą osobą na Ziemi. Małe dzieci w szkole mają swoje własne smartfony, które służą im do komunikacji i do surfowania w internecie. Obniża się wiek kiedy dziecko dostaje swój pierwszy telefon. Postęp jaki nastąpił w dziedzinie telefonii komórkowej jest ogromny i właściwie trudno sobie wyobrazić gdzie będzie jego kres, chociaż wydaje się, że w tej dziedzinie wymyślono już wszystko. Telefony komórkowe, z ogromnych cegieł, stały się małe i cienkie, po to aby znów zaskakiwać wielkością ekranu, ale też ilością aplikacji i funkcjonalnością. Dziś telefon to małe centrum dowodzenia, w którym każdy człowiek musi się odnaleźć i zorganizować swoje życie.

Cena sukcesu

Każdy postęp ma swoją cenę, także postęp w gospodarce. Tą ceną jest na przykład zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Plastikowe opakowania niesamowicie ułatwiają życie, jednak przyczyniają się do wyrządzenia szkód na planecie Ziemi. Kiedyś korzystano w dużej mierze z butelek szklanych. Dzisiaj szkło zostało zastąpione przez plastik co już ma swoje konsekwencje, a będzie jeszcze gorzej. Jako negatywny wpływ rozwoju gospodarczego można podać także wiele chorób, między innymi nowotworów. Ludzie nie nadążają ponieważ tempo narzucane przez świat jest zbyt duże. Stąd biorą się obciążenia i kryzysy nie do pokonania. Każdy sukces ma zatem swoją cenę, którą trzeba zapłacić. Bardzo często testuje się gospodarce i w nowych technologiach różne rozwiązania, które w praktyce mogą później okazać się szkodliwe. Jednak bez tych prób jakikolwiek postęp nie byłby możliwy, dlatego czasem trzeba zaryzykować. Proces gospodarczy stale się powtarza, składa się ze stale powtarzalnych działań, ale ulepszenia muszą w nim występować, by mówić o jakimkolwiek postępie, progresie, który przecież jest niezbędny w świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *