Przedsiębiorstwo państwowe charakterystyka i opis

Przedsiębiorstwa w Polsce dzieli się na taki należące do sektora państwowego i na takie należące do sektora prywatnego. Pomiędzy tymi przedsiębiorstwami istnieją zasadnicze różnice. Warto je poznać i zrozumieć.

Sektor państwowy a stereotypy

Praca w sektorze państwowym wiąże się z pewnymi stereotypami, z których oczywiście nie wszystkie są prawdziwe. Wystarczy zastanowić się jak powszechnie ocenia się pracę urzędników. W świadomości wielu ludzi urzędnik nie robi nic innego jak tylko pije kawę przez cały dzień i absolutnie nie jest gotowy do udzielenia pomocy przychodzącym petentom. Taki stereotyp jest niezwykle krzywdzący dla całej masy urzędników, którzy wkładają całe swoje serce w pracę i angażują się w pomoc ludziom i jak najlepsze wykonywanie powierzonych zadań. Być może taka ocena urzędników ma swoje źródło w poprzednim ustroju państwa. Kiedyś rzeczywiście zdobywało się pracę głównie po znajomości, ale dziś te czasy odeszły już do lamusa.

Formalnie o przedsiębiorstwach państwowych

Formalnie rzecz biorąc przedsiębiorstwo państwowe w naszym kraju to takie przedsiębiorstwo, którego wyłączny właściciel to państwo, a jeszcze konkretniej mówiąc – Skarb Państwa. Nie ma tutaj zatem mowy o zakładaniu działalności gospodarczej przez zwykłego obywatela. Zazwyczaj inne są też reguły zatrudniania osób w takim przedsiębiorstwie, a także inne zasady przeprowadzania przetargów. Przedsiębiorstwa państwowe działają na różną skalę. Zarówno te małą jak i dużą. Zdarza się że wśród przedsiębiorstw państwowych następują rozmaite przekształcenia.

Sektor państwowy a stereotypy

Bardzo duże emocje budzi kwestia zatrudniania osób w przedsiębiorstwach państwowych. Bardzo często można się spotkać z zarzutami, że ludzie są przyjmowani tylko i wyłącznie po znajomości. Taki stereotyp jest dość krzywdzący dla osób tam pracujących. Nie brakuje jednak powodów do obaw, że rzeczywiście część osób zatrudniona jest po znajomości. Przed wydaniem wyroku należy jednak dokładnie przyjrzeć się sprawie, a najlepiej samodzielnie tego wyroku nie wydawać, bo od tego są specjalne instytucje. Przedsiębiorstwo państwowe charakterystyka którego jest taka, że jego właściciel to państwo, czyli Skarb Państwa, a zasady funkcjonowania są odmienne od zasad funkcjonowania zwykłej firmy, której właścicielem jest statystyczny Kowalski. W przedsiębiorstwie państwowym inaczej wygląda także księgowość i inne aspekty codziennego funkcjonowania firmy. Warto dodać, że przedsiębiorstwo państwowe ma osobowość prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *