Choroba nigdy nie ją przychodzi w dogodnym momencie. Na szczęście istnieje powszechny system ubezpieczeń społecznych, w który włączone są składki chorobowe. Pomagają one zabezpieczyć finansowo w przypadku czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Czym są składki chorobowe, kto jest zobowiązany do ich opłacania i jakie korzyści można z nich uzyskać? O tym wszystkim opowiemy w niniejszym artykule.
Definicja składek chorobowych
Składka chorobowa to obowiązkowe świadczenie wnoszone przez pewne grupy osób do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Są to kwoty pobierane z wynagrodzenia lub dochodu, które zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i mają na celu finansowanie świadczeń w przypadku choroby, jak również we wszelkich innych sytuacjach, które uniemożliwiają kontynuowanie pracy.
Podmioty zobowiązane do płacenia składek chorobowych
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę są automatycznie ubezpieczeni od choroby. Przedsiębiorca – pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe w ich imieniu. Składka chorobowa wynosi 2,45% wynagrodzenia pracownika.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą, ale nie muszą, opłacać składki chorobowe. To oznacza, że są one dobrowolnym ubezpieczonym w tym zakresie. Jeżeli decydują się na opłacanie składek chorobowych, są one naliczane od wybranej przez nich podstawy wymiaru składki, ale nie mniej niż 30% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku.
Kiedy opłaca się płacić składki chorobowe
Składki chorobowe opłaca się przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie można sobie pozwolić na utratę dochodów w czasie choroby. Jest to szczególnie istotne dla osób samotnie wychowujących dzieci, samozatrudnionych czy tych, którzy mają na utrzymaniu innych członków rodziny. Płacenie składek chorobowych umożliwia uzyskanie zasiłku chorobowego w przypadku niemożności pracy z powodu choroby.
Jakie korzyści wynikają z opłacania składek chorobowych
Główną korzyścią płynącą z opłacania składek chorobowych jest prawo do zasiłku chorobowego w przypadku czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Dzięki temu możemy otrzymać świadczenia finansowe, które w pewnym stopniu zrekompensują nam utratę wynagrodzenia z powodu choroby.
Osoby opłacające składki chorobowe mają także prawo do świadczeń rehabilitacyjnych, jeżeli po wykorzystaniu zasiłku chorobowego nadal nie są w stanie podjąć pracy.
Jeżeli natomiast musimy opiekować się chorym członkiem rodziny, składka chorobowa pozwala również na to, aby otrzymywać świadczenie opiekuńcze.
Jak wyliczana jest wysokość składek chorobowych
Wysokość składek chorobowych jest zmienna i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę, wynosi ona 2,45% ich wynagrodzenia. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest ona zależna od wybranej podstawy wymiaru składki, ale nie może wynosić mniej niż 2,45% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Jak prawidłowo opłacać składki chorobowe
Składki chorobowe można opłacać samodzielnie przez Internet na konto ZUS, poprzez przelew bankowy, polecenie przelewu czy bezpośrednio w kasie ZUS. Płatnicy składek powinni pamiętać o terminach płatności składek oraz o zbiorczym raporcie miesięcznym, który należy przesyłać do ZUS co miesiąc.
Czy możliwe jest zwolnienie z obowiązku płacenia składek chorobowych
Należy pamiętać, że opłacanie składek chorobowych jest obowiązkowe dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą natomiast mogą zrezygnować z opłacania składek chorobowych. Taka rezygnacja wiąże się jednak z utratą prawa do zasiłku chorobowego oraz innych świadczeń.
Niepłacenie składek chorobowych – konsekwencje
ZUS może wymierzyć kary za niepłacenie składek chorobowych. Może dojść do tego przede wszystkim wtedy, gdy płatnik składek nie opłaca ich pomimo obowiązku, zalega z opłaceniem składek lub nie składa wymaganych przez ZUS dokumentów.
Niepłacenie składek chorobowych jest poważnym wykroczeniem i wiąże się z utratą wielu uprawnień. Osoba, która nie opłaca składek chorobowych, nie ma prawa do zasiłku chorobowego, świadczeń rehabilitacyjnych ani świadczenia opiekuńczego. Ponadto może być ukarana grzywną i innymi sankcjami przewidzianymi przez prawo.
Wspomniane powyżej składki chorobowe to jedno z najważniejszych ubezpieczeń społecznych w Polsce. Zapewniają one bezpieczeństwo finansowe w przypadku choroby, pozwalając w tak trudnym czasie skupić się na powrocie do zdrowia.