Finanse i ekonomia

W jaki sposób nieświadomie marnujemy pieniądze?

Często robimy sobie postanowienia, żeby zacząć odkładać na określone cele, ale wielokrotnie nic z tego nie wynika. Bo zamiast przybywać środków na koncie, w zastraszającym tempie ich ubywa. Powodem tego, że wszystko kończy się fiaskiem, może być między innymi nieświadome marnowanie pieniędzy.

Wydatki, które można zmniejszyć

Jednym z częściej popełnianych błędów, które prowadzą do marnowania pieniędzy, jest kupowanie żywności na zapas. W efekcie nie jesteśmy w stanie spożyć wszystkiego w terminie ważności, przez co część produktów ląduje w koszu. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że przez takie nieprzemyślany zakupy w skali roku tracimy naprawdę duże pieniądze. Innym przykładem na bezwiedne marnowanie pieniędzy jest niewyłączanie telewizora, kiedy go nie oglądamy, pozostawianie włączonego światła w pomieszczeniu, z którego wyszliśmy, czy niezakręcanie wody podczas mycia zębów lub namydlania się pod prysznicem. Wszystko to generuje koszty, których w łatwy sposób można uniknąć.

Płatności online, pozwalające na kontrolę domowego budżetu

Chcąc mieć większą świadomość tego, ile pieniędzy tracimy, a ile wolnych środków pozostaje do wydania, warto zdecydować się na płatności online. Dzięki temu mamy wgląd do całej historii transakcji, co umożliwia zrobienie rozeznania, na co wydajemy najwięcej, jakie zakupy są zbędne i można się bez nich obyć. Ponadto możemy utworzyć sobie specjalne subkonto, na które każdego miesiąca będziemy przelewać określoną sumę pieniędzy na konkretny cel… Są osoby, które mimo posiadania karty płatniczej nie wyobrażają sobie nie mieć gotówki w portfelu. W takich przypadkach, wybierając się do bankomatu, trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie zostanie pobrana opłata za wypłatę. Bo zazwyczaj tylko niektóre bankomaty są darmowe dla klientów danego banku, a po skorzystaniu z innych, pobierana jest opłata. 

Warto poświęcić odrobinę czasu na przyjrzenie się domowym wydatkom, żeby uzmysłowić sobie, na co nieświadomie marnujemy ciężko zarobione pieniądze. Bo zwykle wystarczą niewielkie zmiany nawyków, aby móc zaoszczędzić sporą sumę gotówki.