Biznes

Jakie są najlepsze urządzenia do pracy w sieciach przemysłowych?

Błyskawiczny rozwój sieci przemysłowych, w wyniku dziejącego się na naszych oczach przemysłu 4.0, w ostatnich latach może przytłoczyć. Obecnie poleca się korzystanie z rozwiązań Moxa, pozwalających na niezawodne, inteligentne i bezprzewodowe zarządzanie danymi. Jak w takim razie dobrać najlepsze komponenty do sieci przemysłowej?

Przełącznik sieciowy czy nie? 

Przełączniki sieciowe (tzw. switche) odpowiadają za doprowadzanie danych do odpowiedniego urządzenia, bez ingerowania w sygnał pozostałych. Najlepszym rozwiązaniem są obecnie switche zarządzalne Moxa, umożliwiające modyfikację dodatkowych parametrów, przez co wymagają odpowiedniej konfiguracji, ale pozwalają na bardziej zaawansowane działania. Za ich pomocą możliwe jest monitorowanie poszczególnych portów, czy układanie priorytetów przesyłu informacji, czy Przełączniki inteligentne są zwykle wyposażone także w funkcję redundancji sieci bezpiecznych, pozwalającą na utrzymanie komunikacji w sieci w wypadku awarii. Przed zakupem warto się upewnić, czy dany przełącznik przemysłowy jest kompatybilny z wykorzystywanym protokołem bezpieczeństwa (np. PRIFINET, Ethernet/IP, Modbus TCP). Najlepsze switche przemysłowe są dziś wyposażone także w odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa, chroniące dane przed cyberatakami, czy dostępem niepowołanych użytkowników. 

Router przemysłowy Moxa będzie bezpieczny i uniwersalny

Router przemysłowy Moxa pozwala na sterowanie danymi, jakie są przekazywane między danymi komponentami sieci, będąc niejako „nad przełącznikiem”. Pozwala to zarówno na zdalne zarządzanie całym systemem, monitorowanie go, zbieranie danych pracy maszyn, jak i ewentualny serwis. Przede wszystkim musi być uniwersalny — mieć gniazdo na każdego rodzaju karty SIM, obsługiwać wszystkie rodzaje sieci komórkowych (LTE, 2G, 3G, 4G, 5G), a także mieć przyłącza do podłączenia szeregowego. Oczywiście w dobrze przemyślanej sieci przemysłowej wszystkie te moduły nie będą potrzebne, jednak w wypadku zmiany procesu czy rozbudowy systemu mogą okazać się przydatne. Równie ważne są odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, a także możliwość łatwego ustawienia VPN (Wirtualna Sieć Prywatna), do którego dostęp będą miały tylko autoryzowane urządzenia, co zapobiegnie wyciekowi danych. Dużą popularność zdobyły też rozszerzenia umożliwiające sterowanie routerem przemysłowym za pomocą wiadomości SMS.

Dlaczego warto postawić na nowoczesny sterownik PLC

Ostatecznie sygnał musi gdzieś trafić i często jego punktem docelowym będzie sterownik PLC. O ile te urządzenia kojarzą się głównie z możliwością programowania wejść i wyjść, tak nowoczesne wersje, dostosowane do Przemysłu 4.0 zrobiły na wielu płaszczyznach ogromny krok naprzód. Obecnie PLC od producentów takich jak Moxa są nieporównywalnie szybsze niż podobne produkty jeszcze kilka lat temu, a do tego pozwalają na obsługę wielu portów, protokołów i języków programowania, co znacznie ułatwia zaprojektowanie sieci przemysłowej oraz pozwala na jej ewentualne modyfikowanie i rozbudowywanie. Wśród świeżych funkcji sterowników tego rodzaju znajdziemy możliwość sterowania przez przeglądarkę, zapisywanie danych o pracy w pamięci urządzenia, czy nawet rozbudowane biblioteki, przygotowane przez producentów, w których zapisano wiele przydanych funkcji, znacznie ułatwiających programowanie sterownika PLC. 

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych