Biznes

Jak wyposażyć gabinet kosmetyczny?

Przed niełatwym zadaniem kompletnego wyposażenia salonu kosmetycznego stoją osoby, które podjęły odważne wyzwanie założenia własnego gabinetu. Wiąże się to z koniecznością zakupu jego wyposażenia, czyli mebli i urządzeń kosmetycznych. Przeczytaj i sprawdź, jak wyposażyć nowo otwierany gabinet kosmetyczny.

Urządzenia do wykonywania zabiegów

To najważniejsze sprzęty w gabinecie. W zależności od rodzaju zabiegu i uzyskanych efektów, ich wartość będzie wahać się od kilkuset to kilku dziesięciu tysięcy złotych. Wybór odpowiednich urządzeń do gabinetu nie jest sprawą prostą i należy go dobrze przemyśleć. Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia czy kombajnu kosmetycznego, należy zadać sobie pytanie o klientów docelowych oraz ich potrzeby. 

Warto również poznać konkurencyjne salony kosmetyczne w najbliższej okolicy. Pozwoli to na zaplanowanie zakupów w taki sposób, aby z jednej strony wyróżnić się na tle konkurencji a z drugiej – aby dopasować ofertę do potrzeb i zasobności portfela potencjalnych klientów. Wyposażenie gabinetów kosmetycznych można podzielić na urządzenia kosmetyczne podstawowe oraz takie, które będą zaspokajały potrzeby klientów premium.

Urządzenia podstawowe

Urządzenia te znajdują się w niemal wszystkich gabinetach kosmetycznych i służą do wykonania podstawowych zabiegów oczyszczających oraz poprawiających wygląd twarzy lub ciała. Można zaliczyć do nich np. urządzenie do peelingu kawitacyjnego, darsonval czy mikrodermabrazję diamentową

Mogą one występować jako pojedyncze urządzenia lub wchodzić w skład kombajnów kosmetycznych. Innym, często spotykanym sprzętem są również urządzenia do mezoterapii mikroigłowej, sonoforezy czy liposukcji ultradźwiękowej

W przypadku zabiegów manicure i pedicure niezbędna będzie frezarka do paznokci, pochłaniacz pyłu oraz lampa do utwardzania akrylu, żelu czy lakieru. Do urządzeń podstawowych zaliczyć można ponadto lampę z lupą.

Urządzenia do zadań specjalnych

Są to najczęściej zaawansowane technologicznie urządzenia do służące modelowania sylwetki, nieinwazyjnych zabiegów poprawiających kontury twarzy czy trwale usuwających zbędne owłosienie. Technologie wykorzystywane w takich urządzeniach wywołują kontrolowane uszkodzenia skóry właściwej, mieszków włosowych czy włókien kolagenowych w skórze. 

W zależności od rodzaju i przeznaczenia urządzenia, wywołuje to najróżniejsze, pożądane konsekwencje. W przypadku IPL uszkodzenie mieszka włosowego spowoduje usunięcie włosa. 

W przypadku HIFU uszkodzenie włókien kolagenowych pobudzi fibroblasty do ich intensywnej produkcji. Z kolei przy zabiegu kriolipolizy dochodzi do destrukcyjnego dla komórek tłuszczowych działania zimna. Efekty zabiegów takimi urządzeniami są spektakularne i nierzadko widoczne tuż po ich wykonaniu.

sprzęt kosmetyczny

Urządzenia do sterylizacji i dezynfekcji

Dbałość i bezpieczeństwo klientów to jeden z głównych priorytetów gabinetu. Odkażanie powierzchni biurka, fotela kosmetycznego po każdym klienci powinno być standardową praktyką. 

Szczególnie należy zadbać jednak o narzędzia wielokrotnego użytku, mające bezpośredni kontakt ze skórą. Mogą one przerwać tkankę łączną i doprowadzić do niewielkich krwawień, mogących tworzyć wrota zakażenia. 

Należą do nich np. cążki do skórek, dłutka, czy nożyczki. Takie narzędzia powinny być sterylne, a taki efekt zapewnić może sterylizacja w autoklawie klasy B. Do pozostałych urządzeń o podobnych właściwościach, jakie warto mieć w gabinecie, zaliczyć można sterylizatory UV lub termiczne. Należy jednak pamiętać że jedynie sterylizacja w autoklawie umożliwi pozbycie się form przetrwalnych, tworzonych przez drobnoustroje chorobotwórcze.

Meble kosmetyczne

Podstawowym meblem, na którym znajdzie się klient w czasie wykonywania zabiegu, jest fotel kosmetyczny. Na rynku dostępna jest ich szeroka gama, a ceny różnią się w zależności od stopnia zaawansowania.

Fotel kosmetyczny

Najprostsze modele mają stałą wysokość i manualnie regulowany kąt nachylenia oparcia i podnóżka. Najbardziej zaawansowane technicznie fotele elektryczne można regulować za pomocą pilota, przycisków wbudowanych w oparcie lub zdalnie, przez aplikację w telefonie komórkowym. 

Fotele takie będą miały regulowaną elektrycznie wysokość, oparcie i podnóżek, ale mogą mieć również funkcję podgrzewania czy możliwość obrotu siedziska. Wersje dedykowane zabiegom na stopach będą miały rozdzielony wzdłuż podnóżek oraz możliwość rozchylania obu części na boki. Wybierając fotel kosmetyczny, warto mieć na uwadze zarówno wygodę klientów, jak i osób, które będą wykonywać zabiegi.

Pozostałe meble kosmetyczne

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w pomocnik kosmetyczny, na którym można ułożyć niezbędne do wykonania zabiegu akcesoria i mniejsze urządzenia. Posiadają one szereg praktycznych cech, takich jak: kółka jezdne, uchwyty, półki, szuflady czy miejsce do zainstalowania lampy kosmetycznej lub wapozonu. 

Dzięki temu meblowi wszystkie niezbędne do zabiegu produkty i urządzenia znajdą się dosłownie pod ręką kosmetyczki.

Oczywiście fotel i pomocnik to nie jedyne meble. Rzadkością są salony kosmetyczne, które nie mają w ofercie zabiegów na dłonie – manicure czy przedłużanie i stylizacja paznokci. A to wiąże się z koniecznością zakupu biurka do manicure oraz fotela dla klienta i kosmetyczki.

Wyposażenie salonu kosmetycznego jest kosztowne, jednak warto postarać się o uzyskanie bezzwrotnej dotacji unijnej, dzięki której istnieje możliwość pokrycia całości bądź większej części inwestycji.

Źródło: https://medikapoland.pl/blog/

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych