Finanse

Założenia ekonomii klasycznej a studia ekonomiczne

Studenci ekonomii oraz kierunków takich jak finanse i rachunkowość bądź międzynarodowe stosunki gospodarcze muszą nauczyć się znaczenia wielu pojęć, aby swobodnie wypowiadać się na tematy związane z ekonomią.

Studia ekonomiczne

Na pierwszym roku studenci spotkają się z przedmiotami dotyczącymi podstaw ekonomii, zapewne będzie to podział na mikroekonomię oraz makroekonomię. Profesorowie są zazwyczaj dość wymagający jeśli chodzi o te przedmioty, ponieważ są to podstawy, które będą potrzebne przez całe studia. To tak jakby wymagać od matematyka podstaw mnożenia i dzielenia – przecież trzeba to umieć. Studenci zapoznają się z poglądami najsłynniejszych ekonomistów, poznają założenia ekonomii klasycznej, a także ekonomii bardziej nowoczesnej. Bardzo ważne jest, aby student ekonomii, a później absolwent tego kierunku potrafił rozeznać co dzieje się w obecnym świecie jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne. Bardzo ważna jest umiejętność poszukiwania dobrych źródeł informacji, nie wszystko co mówią media jest prawdą, ponieważ każdą informację można przedstawić na różnorakie sposoby. Dlatego też umiejętność krytycznej oceny informacji jest niezwykle istotna w tej branży. Tego trzeba się nauczyć, nikt się z tym nie rodzi.

Predyspozycje do bycia ekonomistą

Kiedy ktoś podejmuje decyzję o rozpoczęciu studiów na kierunku ekonomicznym, musi zastanowić się czy ma do tego predyspozycje. Oczywiście predyspozycje to jedno, a późniejsza nauka i ciężka praca to drugie. Trzeba jednak posiadać pewne cechy charakteru a także talenty. Osoba, która chce zajmować się ekonomią, nie może nienawidzić matematyki i liczenia. Na tych studiach i w późniejszej pracy zapewne nieraz trzeba będzie rozwiązać skomplikowane zadania matematyczne. Sama matematyka to jedno, a do tego dochodzą jeszcze różne prawa ekonomiczne, które trzeba nie tylko zakuć, zdać ale także zrozumieć. Znajomość ekonomii jest w dzisiejszym świecie niezbędna, aby podjąć właściwe decyzje polityczne. Takie decyzje są podejmowane nie tylko w Sejmie i Senacie, ale także są podejmowane za każdym razem kiedy zwykli obywatele stoją przy urnach i decydują o przyszłości kraju głosując.

Nie wolno zapominać o tym, jak ważne w czasie studiów ekonomicznych jest doskonalenie swoich języków obcych. Trudno wyobrazić sobie ekonomistę z krwi i kości, który nie potrafi zrozumieć anglojęzycznego artykułu o ekonomii. Bardzo pożądana na rynku pracy jest znajomość więcej niż jednego języka. Warto uczyć się na przykład niemieckiego lub chińskiego.

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych