Finanse

Jakie konto osobiste wybrać i czy warto sugerować się rankingami?

Jeśli myślisz o założeniu nowego rachunku bankowego lub zmianie banku, w którym teraz takowe masz to na pewno zobaczyłeś, że w internecie jest wiele rankingów z informacjami na temat popularnych banków a także ich ofert. Co ma w sobie tego typu ranking? Czy powinno się go przeczytać i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Co zawiera ranking kont osobistych?

Każdy ranking kont osobistych jest inny i informacje jakie będą w nim zawarte mogą się lekko różnić. Przeważnie jednak znajdzie się tam zestawienie kosztów za prowadzenie kont osobistych. Z tego typu rankingu dostaniemy informację za co należy zapłacić a co jest bezpłatne, i czy istnieją jakieś wytyczne jakie powinno się spełnić, żeby darmowe było. Na przykład wiele banków daje możliwość nie płacenia za kartę ale trzeba zrobić określoną ilość płatności. Tego typu informacja w rankingu kont osobistych przeważnie będzie widoczna. Ważne aby przeczytać ranking, w którym znajdzie się wiadomość o wypłatach gotówki z bankomatów – czy są za darmo, jeżeli tak to czy w każdym możliwym bankomacie, czy tylko w określonych. Czy za darmo wypłacimy każdą możliwą ilość gotówki, a może za wypłaty mniejsze niż 100 zł należy zapłacić. Jeżeli trzeba będzie zapłacić – to ile. 

Jednakowo jest w przypadku opłaty za posiadanie konta – czy jest bezwarunkowo darmowe, czy należy wykonać na nim określony ruch, przykładowo przelewać regularnie jakąś ilość pieniędzy.

Dosyć ważne jest także sprawdzenie świeżych rankingów dlatego, że zazwyczaj występują tam także fakty o obecnie trwających promocjach w bankach. Dość często zdarza się, że banki za utworzenie konta przez nowych klientów i spełnienie określonych warunków wypłacają klientom kilkadziesiąt złotych. Takie fakty również powinny widnieć w rankingach kont osobistych.

Kolejna informacja jaka powinna znaleźć się w rankingu to opłaty za tworzenie przelewów. Opcji jest wiele – mogą być darmowe zarówno przelewy tradycyjne jak i ekspresowe, lub jedynie te pierwsze – sprawdźcie te informacje w rankingu kont osobistych.

Co należy sprawdzić przy korzystaniu z rankingów kont osobistych?

Przede wszystkim ważne jest aby zwrócić uwagę na datę kiedy umieszczono ranking. Istnieje opcja, że nie jest on aktualny, banki zmieniły oferty i promocje i te, które były dla Ciebie korzystna, już nie będą istnieć. 

Poza tym należy wziąć pod uwagę, że rankingi są subiektywne. W rankingu kont osobistych najczęściej pojawiają się pewnego rodzaju uwagi oraz pozytywne opinie. Konta są ustawiane od najlepszego do najgorszego a nie dla każdej osoby te same funkcje i możliwości będą równie ważne. Należy pamiętać, że są to subiektywne opinie autora rankingu i każdy powinien samemu zweryfikować, który rachunek bankowy będzie dla niego najepszy. Na przykład jeden klient dosyć często korzysta z blika i nie chce mieć konta w banku, który tego nie posiada, a inny klient potrzebuje kont walutowych, albo darmowych wypłat z bankomatów. Nie zawsze więc pierwsze miejsce będzie tak samo atrakcyjnie dla dwóch różnych osób.

Popularny i polecany w sieci ranking kont osobistych to ten prowadzony przez blogera i specjalistę od finansów osobistych, Jacka Gaconia -> https://jakdorobic.pl/ranking-kont-osobistych/.

Czy warto korzystać z rankingów kont osobistych?

Definitywnie tak, ważne jest tylko aby nie sugerować się miejscami, które zajmują poszczególne banki i sprawdzać bieżące rankingi. Dzięki takim rankingom często dowiemy się o pewnego rodzaju nowinkach – przykładowo o powstaniu nowych banków, albo o tym, że pojawiły się w Polsce. W takim rankingu widzimy też zawarte wszystkie najważniejsze fakty i bardzo często nie musimy już samodzielnie sprawdzać oferty każdego banku po kolei. Dzięki rankingowi oszczędzasz więc czas. 

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych