Linia kredytowa bez tajemnic. Jak z niej korzystać by zyskać jak najwięcej?

Nie lubisz, kiedy rachunek bankowy świeci pustkami? Jeśli pieniądze zawsze chcesz mieć pod ręką – niezależnie od tego, ile jeszcze trzeba czekać na wpływ wynagrodzenia – poznaj linię kredytową. Sprawdź, na czym polega ten specyficzny kredyt bankowy. Być może okaże się on rozwiązaniem dedykowanym właśnie Tobie?

Nie musisz zaciągać kilku kredytów gotówkowych, nie musisz korzystać z kart kredytowych – jest lepszy sposób na pokrycie nieprzewidzianych wydatków. To linia kredytowa – specyficzna forma kredytu bankowego, która działa w ramach konta osobistego. Właśnie ten produkt może okazać się dla Ciebie szansą, gdy pojawi się wyjątkowa okazja zakupowa, a w domowym budżecie będziesz odnotowywać braki.

Linia kredytowa – czyli co?

Istotą linii kredytowej jest możliwość powiększenia aktualnego salda o kwotę przyznaną przez bank. Kredytobiorca może korzystać ze środków w dowolnym momencie – gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Linia kredytowa działa na prostej zasadzie:

  • korzystasz z dodatkowych środków wtedy, gdy potrzebna kwota przekracza wysokość bieżącego salda
  • każdorazowa wpłata na konto powoduje spłatę powstałego zadłużenia, dzięki czemu znów można korzystać z większej kwoty.

Przykład 1. Bank uruchomił linię kredytową na kwotę 12 000 zł. Saldo bieżące wynosi 2000 zł, a Ty potrzebujesz 6000 zł. Brakujące 4000 zł wypłacasz w ramach linii kredytowej, więc pozostaje Ci jeszcze kwota 8000 zł. Za kilka dni na konto osobiste trafia przelew w wysokości 5000 zł, dzięki czemu limit zostaje odnowiony (znów masz do dyspozycji 12 000 zł od banku) i pozostaje Ci jeszcze Twoje 1000 zł.

Jak rozsądnie korzystać z linii kredytowej?

Linia kredytowa, mimo że działa na nieco innej zasadzie – jest kredytem bankowym. Aby korzystanie z takiego finansowania było opłacalne, trzeba działać umiejętnie. O czym pamiętać?

  • Wybierz odpowiedni produkt kredytowy

Nie decyduj się na przypadkową ofertę, lecz porównaj dostępne możliwości. Weź pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale przede wszystkim RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im niższy parametr, tym niższa całkowita kwota do spłaty.

Przykład 2. Linia Kredytowa przygotowana przez Toyota Bank charakteryzuje się RRSO na poziomie 12,97%. W przypadku kwoty 4000 zł i jednorazowego wykorzystania jej w całości i spłaty w 12 miesięcznych ratach równych, całkowita kwota do zapłaty wyniesie 4269,36 zł. Pozostałe parametry to:

  • oprocentowanie zmienne 8,00 % (oprocentowanie zmienne oparte na średniej stawce WIBOR 1M z poprzedniego miesiąca plus marża Banku),
  • całkowity koszt kredytu – 269,36 zł (obejmuje prowizję za przyznanie linii kredytowej 1,00% (40,00 zł), opłatę przygotowawczą 50,00 zł, odsetki 179,36 zł),
  • 12 miesięcznych rat równych w wysokości 355,78 zł.

Trzeba przy tym wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe oraz ewentualną sytuację materialną w przyszłości.

  • Nie korzystaj z całego limitu, jeśli nie masz potrzeby

Pamiętaj, że linia kredytowa jest specyficznym kredytem, w przypadku którego odsetki naliczane są wyłącznie od rozdysponowanej kwoty. Jeżeli chcesz zyskać jak najwięcej, korzystaj ze środków w takiej wysokości, która odpowiada aktualnym potrzebom. Dzięki temu szybciej spłacisz zobowiązanie i bank naliczy tylko niewielkie odsetki.

Linia kredytowa to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią mieć swobodny dostęp do pieniędzy. Stanowi alternatywę kredytu gotówkowego wówczas, gdy często potrzebujesz niewielkich kwot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.