Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Studia dzienne czy zaoczne: co wybrać?

20 kwietnia 2024 Studia dzienne czy zaoczne

Osoby wybierające się na studia muszą wybrać nie tylko kierunek czy uczelnię, ale też zdecydować, czy wolą uczyć się w trybie dziennym, czy zaocznym. Oba rozwiązania mają swoje zalety, a ostateczny wybór powinien zależeć m.in. od priorytetów przyszłego studenta.

Studia stacjonarne a niestacjonarne – jakie są różnice?

Główna różnica między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi dotyczy tego, kiedy prowadzone są zajęcia. W przypadku studiów stacjonarnych, nazywanych potocznie dziennymi, wykłady i ćwiczenia odbywają się w dni robocze; weekendy zawsze pozostają wolne od zajęć. Odwrotnie jest w przypadku studiów zaocznych (niestacjonarnych); studenci uczący się w tym trybie uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach w ramach zjazdów, które odbywają się zazwyczaj w soboty i niedziele (niekiedy zajęcia na studiach zaocznych rozpoczynają się już w piątek po południu).

Z racji tego, że studenci dzienni muszą pojawiać się na uczelni w ciągu tygodnia, może być im trudniej niż studentom zaocznym znaleźć pracę na pełen etat (choć wiele zależy również od planu zajęć i podejścia uczelni do ułatwiania studentom podejmowania pracy zawodowej). Z tego względu na studia dzienne zazwyczaj decydują się osoby, które chcą się skoncentrować w pełni na nauce (na przykład ze względu na wymagający kierunek), a doświadczenie zawodowe planują zdobywać głównie w ramach praktyk, staży czy pracy dodatkowej na niepełny etat. Studia zaoczne mogą być natomiast lepszym rozwiązaniem dla osób, które rozwijają już swoją karierę zawodową i chcą pracować w pełnym wymiarze godzin. Tym samym studia zaoczne są często wybierane na przykład przez osoby, które chcą się przebranżowić, a także takie, które po maturze nie zdecydowały się na kontynuowanie nauki, ale po kilku czy kilkunastu latach pracy potrzebują dyplomu ukończenia szkoły wyższej (np. aby awansować na stanowisko kierownicze).

Plusy i minusy studiowania w obu trybach

Oba tryby studiów mają sporo zalet. Studia dzienne pozwalają na przykład na swobodne spędzanie czasu z bliskimi wieczorami i w weekendy, ponadto umożliwiają angażowanie się w życie studenckie uczelni i działalność kół naukowych. Z kolei studia zaoczne ułatwiają pracę na pełen etat; charakterystyczne jest również to, że wiedza na studiach zaocznych jest przekazywana w sposób skondensowany, co wielu osobom ułatwia przyswojenie nowych informacji. Więcej o zaletach (i minusach) obu trybów studiów można przeczytać w artykule Studia stacjonarna a niestacjonarne.

Warto jednocześnie podkreślić, że niezależnie od tego, jaki tryb studiów ostatecznie wybierze przyszły student, w obu przypadkach zdobędzie wiedzę i umiejętności, które mogą później pomóc mu w realizacji zawodowych marzeń. Oba dyplomy są tak samo wartościowe, a pracodawcy doceniają zarówno studentów dziennych, jak i zaocznych.

Studia dzienne czy zaoczne

Artykuł sponsorowany

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Szafy na akumulatory
Studia dzienne czy zaoczne
Wyposażenie łóżka hotelowego

Jesteś zainteresowany reklamą?