Finanse

Kiedy inwestycja w apartamenty się zwraca?

Wynajem czy zakup apartamentu w celu inwestycyjnym jest dobrą, długoterminową opcją dla osób, które swój kapitał chcą dobrze wykorzystać. Nowi inwestorzy na rynku mogą zastanawiać się, jak inwestować w nowe budownictwo oraz po jakim czasie wydane pieniądze zwrócą się z nawiązką.

Inflacja, podwyżki stóp procentowych a ilość nabywców

W roku 2022 inflacja w Polsce sięga już 7,7%. To niespotykana wartość od około 20 lat. ,,Podwyżką” zostały dotknięte także stopy procentowe. Stopa referencyjna podskoczyła aż do 2,25%. Mimo wszystko, rynek nieruchomości i inwestycja swojego kapitału nie powinna być zagrożona. W raporcie z 2018 roku wynika, że co trzecie lokum nabywane jest z pierwszej ręki za gotówkę. Do tego dochodzi jeszcze bliżej nieokreślona liczba nabywców, którzy korzystają z udziałów kredytów hipotecznych. Rynek wynajmu rośnie w tempie około 25 – 30 tysięcy nowych lokali rocznie. To bardzo dobra sytuacja z punktu widzenia inwestora forma zarobku na apartamentach.

Jak obliczyć swój zysk?

Celem każdej inwestycji w apartamenty jest osiągnięcie jak największego zysku. W celu obliczenia rocznej stopy zwrotu z inwestycji w mieszkanie należy zestawić sumę rocznych dochodów z jego wynajmu z ceną, którą za nieruchomość zapłacił klient. Inwestycja w apartamenty zwróci się z nawiązką, jeżeli nabywca dobrze określi budżet, który został założony na cele wynajmu. W swoim rocznym rozliczeniu dochodu warto jest też skupić się na uwzględnieniu kosztów własnych klienta. Przy jego szacowaniu trzeba zawrzeć elementy, takie jak czynsz administracyjny, podatek zryczałtowany od dochodów z wynajmu, a także ewentualne koszty napraw i remontów. Trzeba wziąć też pod uwagę półtoramiesięczny okres bez dochodu z racji zmiany najemcy.

Po jakim czasie inwestycja się zwraca?

W zależności od sposobu inwestycji, jaką bardzo często jest wynajem, okres jej zwrotu może się znacząco różnić. Mają na to wpływ różne czynniki, takie jak popyt na dany apartament, ceny lokali na rynku czy miejscowość, w której będzie on wynajmowany. Na początku 2010 roku okres ten wynosił od 10 do 12 lat. Obecnie może być to przedział od 12 do 15 lat lub nieco dłużej. Należy pamiętać o tym, że inwestor powinien sfinalizować zakup nieruchomości wyłącznie ze środków własnych. Wtedy proces zwrotu inwestycji jest o wiele sprawniejszy. Więcej o inwestycjach przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/knf-ostrzega-przed-inwestowaniem-w-aparthotele-i-condohotele-slusznie/

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych