Biznes

Najlepsze darmowe programy do rysowania

W dzisiejszym świecie nawet artyści zamieniają kartkę i ołówek na digitalowe rozwiązania. Tworzą niezapomniane rysunki, zamykają wspomnienia w sztuce, po prostu rozwijają swoją pasję. Programy do rysowania niestety często wiążą się z dodatkowymi wydatkami, na które początkujący twórcy nie mogą sobie pozwolić. W związku z tym przygotowaliśmy zbiór najlepszych darmowych programów do rysowania.

Jak zacząć

Rysowanie w programach graficznych wydaję się, być drogim przedsięwzięciem, w rzeczywistości, żeby rozpocząć, wcale nie potrzebujesz marnować pieniędzy.  Jeżeli w Twojej głowie powstał pomysł, wystarczy, że zaczniesz go realizować przy wysłuchaniu kilku wskazówek.

Odpowiedni sprzęt

Nie musisz posiadać tabletu graficznego, żeby rozpocząć swoją przygodę. Wystarczy, że posiadasz jedno z urządzeń typu: telefon, laptop, tablet z dostępem do Internetu. Pozwoli Ci to na odkryć, czy jest to aktywność dla Ciebie, a dopiero później możesz zainwestować w, chociażby tablet graficzny czy płatne programy.

Dostępność poradników

Na rynku istnieje niemała ilość oprogramowań pozwalających rysować. Przed zdecydowaniem się, na którąś z opcji sprawdź ilość poradników dla danych aplikacji. Im więcej tutoriali, tym szybciej zaczniesz osiągać zadowalające efekty.

Kursy   

Jeżeli nauka z darmowych źródeł takich jak Youtube wydaje Ci się, zbyt chaotyczna zawsze możesz zakupić kurs szkicowania. Większość z nich odbywają się zdalnie, co pozwoli Ci na rozwój w dogodnym miejscu. Niektórzy pracodawcy organizują specjalne szkolenia dla firm, na których w ramach relaksacji pracownicy zgłębiają technikę rysunku.

Motywacja i organizacja czasu

Jednym z najważniejszych czynników rozpoczęcia pracy jest motywacja oraz organizacja czasu. Pamiętaj, że motywacji nie będziesz odczuwał wiecznie. Na początku obranej ścieżki na pewno będzie ona wysoka i rozpoczęcie projektu nie będzie stanowiło trudności.

Z upływem czasu ważniejsza będzie systematyczność i sumienność, a wraz z tym organizacja czasu. Zaplanuj jaką ilość godzin w tygodniu poświęcisz na rysowanie. Ważnym jest również ustalenie dni na pracę i zapisanie ich w kalendarzu. Pozwoli Ci to utrzymać samodyscyplinę i śledzić postępy nauki.

Programy – na co zwrócić uwagę

Przy bezpośrednim wyborze programu zwróć uwagę na przybory. Oczywiście płatne wersje mają je lepiej rozwinięte, ale nawet w darmowych wersjach jest w czym wybierać. Najważniejszą z opcji jest praca na warstwach.

Kolejnymi niezbędnymi elementami są: pędzle, podstawowe kształty takie jak: prostokąt czy trójkąt, możliwość wypełniania kształtu kolorem. Gumka to także istotne narzędzie, tym bardziej że na początku będziesz z niego regularnie korzystać.

SketchPal

To oprogramowanie stworzone przez Microsoft. Skupia się głównie na rysowaniu przy użyciu rysika i siły nacisku. Posiada warstwy oraz niestandardowe pędzle. Ciekawym rozwiązaniem jest również narzędzie do czyszczenia obrysu i widok referencyjny.

Dzięki tej aplikacji możesz rozpocząć szkicowanie na dowolnym urządzeniu, a następnie kontynuować na innym, jeżeli chcesz. Ponadto stworzony szkic można wyeksportować jako plik .psd, co zdecydowanie ułatwi przejście do innego programu graficznego w razie potrzeby.

Podsumowując, SketchPal posiada wszelkie podstawowe rozwiązania, które pomogą Ci rozwinąć swoją pasję do rysowania.

Krita

Ten program posiada ciekawy background, ponieważ został założony przez grupę artystów, która przygotowała produkt dla innych artystów, który jest dostępny finansowo.

To, co wyróżnia ten program to ogromna ilość pędzli, jest ich aż ponad 100. Ponadto można je dowolnie konfigurować. Niektórzy mówią, że program ten jest podobny do Photoshopa. Posiada: tryb pracy na warstwach, tryby mieszania, czy opcje stabilizacji współpracy z tabletem.

Jest to jedno z popularniejszych rozwiązań, z tego względu ilość poradników na rynku jest naprawdę zadowalająca.

Firealpaca

To bezpłatny i bardzo prosty w obsłudze edytor. Z tym programem nie tylko narysujesz wspaniałe dzieło, ale również obrobisz zdjęcia. Interfejs znajduje się po lewej stronie, jest bardzo czytelny i w łatwy sposób modyfikowalny.

Jedną kwestią, na jaką zwracają uwagę użytkownicy to brak możliwości kontroli twardości pędzla.

Minus ten na tle zalet jest niezauważalny. Program zawiera masę narzędzi takich jak: pędzle, gumka, możliwość dodania teksty, kształty czy lupa.

Również w tym wypadku zauważyć można podobieństwo do programu Photoshop.

Zacznij już dzisiaj

Nie czekaj na lepszy czas, więcej pieniędzy czy motywację. Być może dzisiaj wybierasz darmowy program do szkicowania, a w przyszłości wybierać będziesz papier do druku, we własnej firmie.  Może w przyszłości odmieni to ścieżkę Twojej kariery. Czy praca jako ilustrator nie wydaje się porywającym zajęciem?

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych