Biznes

Ile zarabia handlowiec w marketingu?

Bieżąca sytuacja na rynku pracy nie pozostawia żadnych złudzeń co do panujących na nim trendów – praca handlowca jest przez przedsiębiorców ceniona coraz bardziej, co pozytywnie wpływa na ilość nowych ogłoszeń o pracę oraz zarobki na omawianym stanowisku. Niemniej, nadal jest sporo osób, które nie mają zielonego pojęcia na temat specyfiki tej pracy. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na jak największą ilość pytań, które możesz sobie w tej materii zadawać. Jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać pracę na stanowisku handlowca? Na jakie zarobki można liczyć i jakie są warunki pracy? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Praca na stanowisku handlowca – wymagania i zakres obowiązków

Praca na stanowisku handlowca wymaga stałego kontaktu z ludźmi, częstych spotkań i zrozumiałego oraz zachęcającego przedstawienia oferty swojego pracodawcy. Choć może to brzmieć trywialnie, jest to niezwykle wymagające zajęcie, a idealny kandydat musi dysponować szeregiem rozmaitych umiejętności – w innym przypadku nie poradzi sobie na tym stanowisku.

Biorąc pod uwagę aktualnie zamieszczane ogłoszenia, widocznym jest, że przedsiębiorcy raczej nie wymagają od przyszłych pracowników wyższego wykształcenia – średnie stanowi wystarczający poziom, a nierzadko nawet i ono nie jest niezbędne. Tym, co liczy się w tej branży najbardziej, są kompetencje miękkie kandydata. Wśród najważniejszych można wyróżnić komunikatywność, odporność na stres, dobrą dykcję i prezencję wzbudzającą zaufanie, umiejętność pracy pod presją czasu i kreatywność, która pozwoli pracownikowi odnaleźć się w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach.

Wielu przedsiębiorców wymaga od kandydatów doświadczenia na tym, lub podobnym stanowisku, choć zwykle dotyczy to bardziej prestiżowych firm z określonych sektorów, takich jak ubezpieczenia czy bankowość. Atutem nie do przecenienia będzie prawo jazdy kat. B, które znacznie zwiększy mobilność pracownika, a co za tym idzie – jego efektywność.

Handlowiec – gdzie najlepiej szukać takiej pracy?

Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że miejscem, które cieszy się największym zainteresowaniem przedsiębiorców w kwestii poszukiwania nowych pracowników jest internet. To właśnie tam, dzięki asyście najrozmaitszych portali ogłoszeniowych, mogą oni prowadzić rekrutację szybko i efektywnie, przyspieszając cały proces nawet o kilka tygodni.

Szybki kontakt z kandydatem i możliwość łatwej weryfikacji kompetencji wskazanych w dziesiątkach aplikacji, to benefity z jakich skorzystają pracodawcy – jednak dla przyszłych pracowników również jest sporo godnych uwagi udogodnień. Mogą oni przecież przy pomocy kilku zaledwie kliknięć uzyskać dostęp do najnowszych anonsów, dopasowanych bezpośrednio do ich preferencji. Trzeba więc powiedzieć sobie szczerze, że jeśli interesuje Cię praca handlowca, to właśnie w internecie powinieneś rozpocząć swoje poszukiwania. Sprawdź na GoWork.pl jak atrakcyjne oferty przygotowali dla Ciebie pracodawcy i zdobądź posadę już dziś!

Naturalnie, jeżeli postępująca cyfryzacja do Ciebie nie przemawia i chciałbyś postawić na bardziej tradycyjny kontakt ze swoim przyszłym pracodawcą, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś osobiście udał się do siedziby docelowej firmy i złożył w niej swoją aplikację. Jak już zapewne wiesz, praca na stanowisku handlowca wymaga śmiałości, komunikatywności i zdolności do jak najkorzystniejszego prezentowania określonych produktów czy usług – w trakcie bezpośredniej rozmowy będziesz miał szansę zaprezentować swoje umiejętności i zaimponować przyszłemu pracodawcy na tyle, by jeszcze tego samego dnia podjął decyzję o zatrudnieniu!

Ostatnią z metod jest udanie się do miejscowego urzędu pracy i przejrzenie aktualnie znajdujących się w nim ofert. Pomimo aktualnej sytuacji na rynku, tego rodzaju urzędy nadal stanowią wartościowe źródło anonsów – nie tylko dla osób o niskim poziomie wykształcenia, czy niedoświadczonych zawodowo, ale nawet dla wysokiej klasy specjalistów, legitymujących się naukowymi tytułami.

Zarobki handlowca w marketingu

Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi, mediana zarobków na stanowisku handlowca, wynosi 5 630 złotych brutto w skali miesiąca. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mówimy tutaj wyłącznie o pensji podstawowej. Zawód przedstawiciela handlowego w dużej mierze koncentruje się na wyrabianiu miesięcznych, kwartalnych i rocznych celów sprzedażowych, nagradzanych przez pracodawcę odpowiednimi premiami.

Warto więc podkreślić, że najlepsi handlowcy w branży, dzięki wszelkiej maści prowizjom są w stanie nawet trzykrotnie powiększyć swoją miesięczną wypłatę – zależy to jednak nie tylko od umiejętności handlowca, ale również branży w której działa. Niektóre z nich (na przykład banki, czy towarzystwa ubezpieczeniowe) są w stanie zapłacić swoim pracownikom dużo więcej, niż firmy z innych sektorów. 

Redakcja zset.pl

Daniel, autor publikujący posty na ZSET.pl na temat finansów, biznesu i gospodarki, jest doświadczonym ekspertem w dziedzinie finansów korporacyjnych. Jego wnikliwe analizy i przenikliwe spojrzenie na aktualne wydarzenia gospodarcze dostarczają czytelnikom cennych informacji i perspektyw na temat zmian rynkowych. Z bogatym doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym, Daniel dzieli się praktycznymi poradami oraz świeżymi spostrzeżeniami, dostarczając czytelnikom wartościowych wskazówek dotyczących inwestycji, strategii biznesowych i ogólnych trendów gospodarczych